Вид на материала:Изследване
Организация:Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца, Нов български университет
Автори:Борислава Мечева, Валентина Бижева, Галина Маркова, Евгения Тонева, Любомир Джалев, Кристина Славова, Яна Кацарова
Година:2017
Резюме:Основен извод на оценката е, че (и) в този контекст прилагането на Модела НДД остава релевантно, ефективно, устойчиво и полезно защото: 1) продължава да води до закриване на ДМСГД, 2) осигурява семейна грижа за институционализирани деца или за деца, живеещи в риск от институционализиране, 3) постига и поддържа нагласи за деинституционализация (ДИ) в системата за закрила на децата. В комбинация с горните фактори, по-широкият контекст – на бедност и липса на професионализъм в системата за закрила, обрича организацията да се ангажира с повече от това да изпълнява ролята на катализатор и да изпълнява лидерски функции по отношение на прилагането на ДИ. Същите фактори се отразяват негативно върху устойчивостта на работата на НДД, която е ограничена във времето.
Предназначение:Междинна оценка на програма "Стратегическа деинституционализация и реформа в грижата за деца в България" на сдружение „Надежда и домове за децата – клон България“