Вид на материала:Изследване
Организация:Коалиция „Детство 2025“
Автори:Надежда и домове за децата – клон България; Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца, Нов български университет; Сдружение „Еквилибриум“; Сдружение „SOS Детски селища България“; Фондация „За нашите деца“; Фондация „Лале“; Фондация „Международна социална служба – България“
Година:2025
Резюме:Това изследване е част от дългосрочните усилия на Коалиция „Детство 2025“ за поставяне във фокуса на внимание и приоритетите в националните и местни социални, образователни и психично-здравни политики на темата за раздялата между деца и техните семейства като сериозен риск за тяхното развитие. Основен акцент в застъпническите инициативи на Коалицията в момента е нуждата от развиване на политики, мерки и практики за ефективна превенция на случаите на раздяла на децата от техните семейства.
Проучването е направено с активното участие на специалистите от алтернативните услуги в общността, ръководени от тези организации. Във валидирането на изводите от анализа са участвали и широк кръг професионалисти от други алтернативните услуги в страната. Алтернативните услуги, участвали в изследването са Центровете за настаняване от семеен тип (ЦНСТ), Центровете за обществена подкрепа (ЦОП), Центровете за социална рехабилитация и интеграция (ЦСРИ), приемните семейства от програмите за приемна грижа (ПГ).
Раздялата на деца от техните семейства е разгледана тук главно през случаите, когато има подаден сигнал към системата за закрила на детето за дете в риск според Закона за закрила на детето (ЗЗД) и са предприети мерки за извеждане на детето от семейството или други действия за работа с детето в риск и семейството и за превенция на раздялата между тях. Като случаи на раздяла са включени и случаите, в които самите родители оставят децата си на грижите на системата.
Предназначение:Изследването цели да опише картината на ситуациите, които водят до рискове в семействата и предизвикват намеса на системата за закрила, както и да се разгледа критично как системата за закрила на детето идентифицира, оценява, придвижва, приключва и проследява случаите на риск в семействата на децата, когато се налага раздяла. Предложени са препоръки за промени на всички нива свързани с управление на представените рискове.