Email icon Phone icon Facebook icon
Данни от изследване на раздялата на деца и семейства бяха обсъдени с професионалната общност в пет области в Северна България-image

Данни от изследване на раздялата на деца и семейства бяха обсъдени с професионалната общност в пет области в Северна България

На 29-ти и 30-ти октомври в гр. Велико Търново се проведоха дискусионни срещи с професионалисти от социални услуги в общността: Центрове за обществена подкрепа и Центрове за настаняване от семеен тип за деца без увреждания на тема „Раздялата на децата от техните семейства в България“. 

В двете срещи, едната от които даде възможност за включване в онлайн среда, участваха над 50 специалисти от област Велико Търново (В. Търново, Горна Оряховица, Лясковец, Свищов, Стражица, Полски Тръмбеш, Павликени), област Търговище (Търговище и Попово), община Силистра, Русе, Враца и Козлодуй.

Официален домакин на срещата на 29-ти октомври беше Община Велико Търново. В събитието се включи активно г-жа Росица Димитрова – Директор дирекция „Социални здравни дейности и транспорт“ в общината.

Целта на срещите беше да се представят и обсъдят резултатите от изследване, проведено от организации, членове на Коалиция „Детство 2025“ по темата за раздялата между децата и техните родители. Изследването е проведено в рамките на проект на Коалицията, ръководен от Ноу-хау център за алтернативни грижи в Нов български университет. 

Чрез интерактивни методи и групова работа, водещите на семинара д-р Събина Събева, представител на „Международна социална служба – България“ и Елена Петкова от Сдружение „Еквилибриум“ провокираха участниците да дебатират по 4 основни области от изследването:

  • Причини, водещи до раздяла на деца в риск от техните семейства;
  • Раздялата като мярка за закрила;
  • Нагласи на професионалистите към раздяла и превенцията й;
  • Препоръки

Интересна констатация на водещите е, че между изразените мнения на участниците в двете срещи и резултатите, до които стига изследователският екип, има голямо сходство.

Участниците се обединиха около мнението, че причината за раздялата като прилагане на мярка на закрила за децата никога не е една единствена, а обикновено е комплекс от взаимно подсилващи се фактори. Това прави работата по превенция на раздялата изключително трудна, но и много важна и необходима.

Бяха коментирани и дългосрочните и краткосрочни ефекти от раздялата върху децата и семействата, както и че системата за закрила на детето не разглежда достатъчно задълбочено тези ефекти. Като цяло тя не наблюдава как се отразяват нейните решения върху живота на децата и техните родители.

В резултат на оживените дискусии бяха изведени няколко много конкретни препоръки за подобряване на политиките за работа с децата и техните семейства, които ще бъдат отразени във финалния доклад от изследването. Той се очаква да бъде публикуван в началото на 2025 г. 

 

 

снимки: FB профил на Росица Димитрова

Назад
Ние използваме бисквитки на нашия уебсайт. Продължавайки, вие приемате тези бисквитки.