Чрез финансирането със средства от ЕС, през последните 12 години в приемната грижа бяха инвестирани над 40 млн. лева, но нейното развитие продължи да се приема само като проектна дейност, без наличието на дългосрочна визия и стратегия, без гарантиране на устойчивост и сигурност, професионално развитие и подкрепа за приемните родители и лицата, ангажирани с този процес. Това доведе до тяхното постепенно обезсърчаване, до намаляване на обхвата на приемната грижа и до нейния постепенен застой (от 2015 г. насам делът на децата на възраст 0-17 години настанени в приемни семейства се е увеличил само с 1.5%). Това поставя под риск изпълнението на препоръките на Европейската гаранция за детето; политиките на Деинституционализацията; успешната превенция на раздялата на семействата и намиране на алтернатива на настаняването на децата в резидентна грижа. Остават нерешени проблемите, свързани с качеството на приемната грижа – мерки за подкрепа, обучение и супервизия на приемните семейства.
За децата с увреждания все още настаняването в резидентни услуги е преобладаваща мярка за закрила. Последните данни показват, че децата с увреждания, настанени в приемна грижа са само 10% от общия брой деца, отглеждани в приемни семейства.
Основна цел на проведената от коалиция „Детство 2025“ кръгла маса: „112 – Приемна грижа“, беше да се осигури спешен достъп на децата с увреждания до приемна грижа, както и гарантирането на нейната дългосрочна устойчивост и професионални стандарти. На нея присъстваха зам. председателят на Комисията по труда, социалната и демографската политика Искрен Арабаджиев, зам. министърът по труда и социалната политика Елка Налбантова и други представители на държавни институции, отговорни за детската грижа и закрила – МТСП, АСП, ДАЗД, АКСУ, РДСП, ОЕПГ. Водещ журналист на събитието беше Добрина Чешмеджиева, а сред участниците бяха НПО, членове на коалицията и правозащитни организации. Активно участваха и приемни родители, представители на Националната асоциация по приемна грижа.
Коалиция „Детство 2025“ представи информация, че 76 от напускащите при планираното закриване на оставащите 4 ДМСГД деца могат да преминат в приемна грижа, но биха имали нужда от допълнителна специализирана подкрепа. Към момента обаче има само 16 свободни приемни семейства с необходимия профил. Това отново подчерта спешната необходимост от планиране по области на приемни семейства за деца с увреждания. В областните екипи по приемна грижа /ОЕПГ/ все още няма специалисти, които да обучават приемни семейства за грижа за деца с увреждания – специфичният профил на децата изисква висока специализация както на приемните семейства, така и на обучаващите специалисти.
Непосредствено след кръглата маса беше проведена и среща в МТСП по покана на министър Иванка Шалапатова, на която бяха представени основните въпроси, които не търпят отлагане и идеите за решения от кръглата маса, както и конкретните ангажименти, поети от нейния екип:
Коалиция „Детство 2025“ ще продължи своята застъпническа дейност до изпълнение на поетите от държавата ангажименти.