Email icon Phone icon Facebook icon
Организации-членове на Коалиция „Детство 2025“ изследват причините за раздяла на децата и семействата в България-image

Организации-членове на Коалиция „Детство 2025“ изследват причините за раздяла на децата и семействата в България

Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца (НХЦ) започна съвместно изследване с Коалиция „Детство 2025“ на опита на организациите членове на Коалицията в работата им по случаи на превенцията на раздялата на деца и техните семейства в България. Организациите подкрепили инициативата са „Надежда и домове за децата“, SOS Детски селища, Международна социална служба, „Лале“ и „Еквилибриум“. Целта на изследването е да бъдат анализирани факторите, които актуално водят до раздяла на децата и семействата, както и обстоятелствата около вземането на решение за такава раздяла и нагласите на професионалистите, родителите и децата.

Членовете на Коалиция „Детство 2025“ работят в подкрепа на децата и семействата в риск, водени от разбирането, че деинституционализацията не свършва със закриването на домовете и всяка раздяла – независими от това дали става дума за изоставяне или извеждане на деца, както и от това в каква форма на алтернативна грижа се озовава детето след това – се отразява негативно на семействата и крие рискове за детското развитие. Ето защо с напредването на реформата Коалицията инвестира все по-фокусирано усилия в това, превенцията на раздялата да се превърне в приоритет в националните и местни социални, образователни и психично-здравни политики.

За да са полезни и ефективни, националните и местни политики трябва да стъпват освен на обосновани разбирания и на анализ на данни и осмислен опит. Данни и осмисляне на опита обаче в България често липсват, както показват изследванията на процеса на деинституционализация, проведени от Ноу-хау центъра в периода 2011-2021 г.  Според НХЦ тези липси са осезаеми и в полето на превенцията: не можем да твърдим, че имаме достатъчно данни и разбиране за това защо, кога и как се разделят децата и семействата в България днес.

За да адресира темата за липсата на данни, да запълни празнините в знанието и в подкрепа на застъпническите си усилия в полето на превенцията на ненужната раздяла на деца и семейства, Коалиция „Детство 2025“ инициира изследване по темата. 

Изследването събира и обобщава опита на директно работещи с деца и семейства в риск специалисти от организациите, които членуват в Коалицията. Освен това, анализира работата на тези организации по над 1400 случая от последните пет години. Изследването включва четири основни тематични области:

  • причини за раздяла на децата и техните семейства;
  • раздялата на децата и семействата като мярка за закрила на деца в риск;
  • нагласи на професионалистите към раздяла и превенцията ѝ;
  • препоръки към интервенциите и политиките.

Повече информация за изследването можете да намерите на сайта на Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца.

Назад
Ние използваме бисквитки на нашия уебсайт. Продължавайки, вие приемате тези бисквитки.