Актуални данни за причините за раздялата на деца от семействата им бяха представени пред приемни родители и социални работници по време на годишната среща на Националната асоциация по приемна грижа, която се проведе в София между 25-ти и 27-ми ноември 2024 г. Евгения Тонева, изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца (НХЦ), сподели предварителни данни от изследване, проведено съвместно от членове на Коалиция „Детство 2025“ – Фондация "За Нашите Деца", Hope and Homes for Children- Bulgaria, Международна социална служба – България, SOS Детски селища България, Equilibrium, Фондация „Лале” и НХЦ.
Изследването анализира около 1300 случая на превенция и реинтеграция след кризата с COVID-19 и разкрива основните фактори, водещи до настаняване на деца в алтернативна грижа в България. Според предварителните данни това са:
Повечето случаи са свързани с неочаквани кризи като загуба на жилище, здравословни проблеми или семейни конфликти, като настаняванията са извършени спешно, без предварителна оценка и подготовка. Често липсва подкрепа от близки или институции, което задълбочава проблемите. Преобладаващо децата, които попадат в алтернативна грижа, не са новородени или изоставени от раждане, а по-големи деца, които са били в семейства, но се разделят поради кризисни ситуации. Решенията за извеждане на деца от семейства обикновено се взимат от Отделите за закрила на детето, но понякога, макар и рядко, родителите сами търсят помощ.
Беше проведена ролева игра под формата на симулация на съдебно изслушване, основана на специално подготвен за целта събирателен случай с често срещани характеристики от практиката с цел да бъде разбрано по-добре преживяването на раздялата. Участниците влязоха в ролите на майка, дете, социални работници, правозащитници и съдебни заседатели.
Въпросите, около които се разви дискусията бяха какво е породило кризата в семейството, как тя се е развила във времето, как да бъде оценен реалния риск, как изслушването на детето би повлияло на съдебното решение и работата по случая, как временното му настаняване в приемна грижа на 80 км от дома му ще повлияе на връзката с майката, има ли подходящи и общо-достъпни услуги, които да адресират проблема с психичното здраве на майката и др.
Дискусията, през която участниците се свързваха със своя опит, протече с вълнение и отключи много емоции, като едновременно с това предизвика размисли за преживяванията на раздялата от страна на децата и техните родители.
Нуждата от развитие на подкрепа за психичното здраве на родители, изпадащи в кризисни ситуации, беше обсъдена и по време на проведена наскоро среща на НХЦ и Eurochild, за която има информация тук.