На 30-ти и 31-ви октомври 2024 г. се състояха две срещи в София и Пловдив в рамките на изследване, проведено от Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца в Нов български университет, Сдружение „Еквилибриум”, SOS Детски селища – България, Фондация „За Нашите Деца“, Фондация „Лале”, Международна социална служба и Надежда и домове за децата – клон България за причините за раздялата между децата и техните семейства.
Срещите се проведоха хибридно – на място и в онлайн среда, за да се гарантира по-голяма възможност за достъп и участие на всички заинтересовани среди.
Участници в срещите бяха представители на Центрове за обществена подкрепа и Центрове за настаняване от семеен тип за деца. Водещите Мариана Тасева – Изпълнителен директор на Фондация „За нашите деца“ и Боряна Климентова – Програмен директор в Надежда и домове за децата – клон България създадоха пространство, в което всеки участник имаше възможност да сподели своя опит, да предложи свои идеи, добри практики и предложения за промяна на действащите регламенти и политики.
Присъстващите бяха разделени на групи, които дебатираха основните акценти в изследването:
1. Причини, водещи до раздяла на деца в риск от техните семейства;
2. Раздялата като мярка за закрила;
3. Нагласи на професионалистите към раздяла и превенцията ѝ;
4. Препоръки.
Бяха дадени много препоръки и насоки за подобрението на работата по превенция и подкрепа на децата и семействата. До голяма степен представените данни от изследването бяха потвърдени от професионалистите, работещи в социалните услуги в двата града. Те се обединиха около мнението, че разговорът насочен към предотвратяване на ненужната раздяла трябва да продължи. След като чуха гледните точки на участниците, водещите представиха данните от изследователската работа на организациите от Коалиция „Детство 2025.”
Предстои официално публикуване на изводите и препоръките от изследването, които ще включат и обратната връзка от проведените срещи с професионалисти от ЦОП и ЦНСТ.